Get Adobe Flash player

Головний Лікар

Юрій Семенович Шугалей
Шугалей Юрій Семенович,
кандидат медичних наук, лікар-нарколог вищої категорії

Нагороди

Статус-нагорода "Підприємство регіону-2012"
Сертифікат міжнародного економічного рейтингу "Підприємство регіону-2012"

Подяка

В алкоголіків вибору немає: хочуть – п’ють, не хочуть – все одно п’ють

Січень ще називають «п’яним» місяцем. Свят багато. І, здається, всі навколо переконані, що нема свята без застілля, а веселощів без спиртного. Алкоголь агресивно нав’язується. Згадаймо хоча б звичну заувагу за столом на адресу непитущого: ти що, хворий?

 

Юрій Шугалей: "Після горілки не можна пити ігристих вин, бо вони покращують всмоктування алкоголю"

Знайомі медики скаржаться, що чергування в лікарні після Новорічно-Різдвяних свят –  це жах. Пацієнтів доводиться не просто лікувати, а й рятувати від смерті.

Як відсвяткувати, щоб здоров’ю не нашкодити?  І чи існують безпечні дози алкоголю для організму?  Відповісти на ці та інші питання я попросила головного лікаря Тернопільського медичного центру безпеки дорожнього руху  Юрія Шугалея.

– Алкоголь – це отрута. Він вражає серце й судини, шлунково-кишковий тракт, печінку і нирки, нервову систему, впливає на психіку… А в результаті – деградація особистості і передчасна смерть. Алкоголь шкідливий в будь-яких дозах. І було б дуже добре, якби свята проходили без нього. Людині зовсім не потрібно цього допінгу. І хоча може здаватися, що п’ють усі, на щастя, це далеко не так.

– З чого починається алкоголізм?

– З побутового пияцтва. Сто грамів для багатьох стає засобом зняти стрес, забути про свої проблеми. Але вони від того не зникають. Навпаки, коли рідні зауважують, що їх син чи брат небайдужий до алкоголю – треба звертатися за  допомогою до фахівця. Потрібне втручання спеціаліста, який роз’яснить, що з людиною відбувається і як не допустити подальшого розвитку алкогольної залежності. Головне – не впадати у відчай і не опускати рук.

– А ще треба знати, до якого саме лікаря йти, бо рекламних оголошень «вилікую алкоголізм за один сеанс» не бракує…

– Так, подібної реклами багато, але люди вже навчилися не довіряти  сліпо обіцянкам.

– Що передусім треба зробити, щоби вирватися з пастки алкогольної залежності?

– Прийти і поговорити з лікарем. А завдання медика – знайти потрібні слова, щоби пробудити в людині бажання повернутися до нормального життя і щоб разом почали процес одужання. Хворобу цю можна здолати тільки спільними зусиллями.

Шляхи подолання залежності є різні: медикаментозні, психотерапевтичні… Буває, люди звертаються вже після того, як втратили сім’ю, роботу, дітей. Але можливість повернутися до нормального життя є завжди.

– У якому віці найчастіше виникає залежність від алкоголю?

– Хвороба не вибирає. Серед моїх пацієнтів є 17-19-річні, а є літні люди. Та найбільш уразливий вік – 35-50 років. Алкогольна залежність не формується одразу, потрібні роки. Що прискорює її розвиток? Черепно-мозкові травми. Хвороба Боткіна. В людини, що мала жовтуху, хай навіть у дитинстві, залежність розвивається дуже швидко. Як і цироз. Свою роль відіграє також генетика.

– За останні роки, за вашими спостереженнями, пити стали менше?

– На жаль, алкоголізм доволі розповсюджений, особливо в селах. У пошуках оплачуваної роботи молодь прямує в місто, але непрацевлаштованих вистачає і там. Батьки виїжджають на заробітки за кордон – діти залишаються без нагляду. І сім’ї, де святкування з пляшкою – традиція, теж не рідкість.  А вживання «зеленого змія» на очах у дітей – міна сповільненої дії.

– За радянських часів були лікувально-трудові профілакторії, де лікували від алкоголізму примусово. Чи стримувало це випивох?

– Як можна людину вилікувати примусово? Хворих  утримували півтора-два роки, вони працювали під примусом, потім виходили і знову починали надмірно вживати алкоголь. Я 26 років був головним наркологом області і знаю, що ефективність ЛТП була дуже низькою.

– Алкоголізм – хвороба, а у хвороби бувають рецидиви.  Що робити, коли людина знову потягнулася до пляшки?

– Навіть якщо стався зрив – катастрофи нема. Людина приходить і ми починаємо процес одужання заново.

– Шкода, що немає щеплення від алкоголізму.

– Тим, хто скаржиться, що не може випити ні краплі спиртного, бо входить у запій, кажу:  ви щасливі люди, бо не можете вживати алкоголь. Людина, яка не п’є, – щаслива. Адже алкоголь навіть у малих дозах є отрутою.

– Чи є рецепти, як не стати алкоголіком?

– Є. Не вживати спиртного. Якщо не вдається відмовитися від нього зовсім, обмежте кількість випитого. Менша доза – менше отруєння. Розтягніть її споживання в  часі. Перед вечіркою з’їжте щось жирне, наприклад, шматочок масла. Це сповільнить всмоктування етилового спирту в кров. Щоб зменшити  сп’яніння, дехто випиває 5-6 таблеток  активованого вугілля чи якогось іншого сорбенту. Якщо наступного після застілля дня почуваєтесь кепсько – випийте чай з лимоном або йогурт, кефір. Не перевантажуйте себе фізичною працею, бо серце й без цього працює з великим навантаженням, а відтак існує підвищена небезпека судинних розладів. І жодних похміль спиртним!

– А що б ви порадили членам сім’ї питущої людини? Адже вони теж страждають.

– Насамперед – не приховувати проблему. Нерідко, дбаючи про чоловіка-алкоголіка, дружина приховує  наслідки «перебору», щоб ніхто нічого не помітив. Ззовні – ніби все гаразд, але… Любов і турбота не можуть вилікувати людину від алкоголізму, тому звертатися за допомогою треба до фахівця. І бажано вчасно.

– Юрію Семеновичу, а як ви святкуєте день народження чи Новий рік? Без алкоголю?

– Я не вживаю алкоголю вже багато років. Чи можуть бути  алкогольні  напої  на святковому столі? Можуть, але якби їх не було, то людство нічого не втратило б.

Лідія ХМІЛЯР

 

Джерело: газета “Свобода”, №4-5 (2838-2839), від 15 січня 2014 року.

 

 

Серія АE №638451 видана МОЗ України 12.03.2015 р.

Ліцензія

Акредитаційний сертифікат серія МЗ №010036
Акредитаційни сертифікат

Акредитаційний сертифікат

Директор центру

Шугалей Інна Юріївна
Шугалей Інна Юріївна

Нагороди

Сертифікат "Керівник року-2012"
Орден "Хрест Пошани України"
Гігіе́я (грец. Υγιεία) — богиня здоров'я, дочка Асклепія й Епіони (варіант: дружина Асклепія, від якого народила кількох дітей).
 
За часів Піндара Гігіею шанували поряд з Асклепієм (5 — 4 ст. до н. е.).
 
У грецькому мистецтві її зображували, як правило, разом з Асклепієм у вигляді молодої, вродливої, з квітучим здоров'ям дівчини, що тримає в руках чашу, з якої годує змію (емблема медицини).
 
Культ Гігієї існував в Оропі, статуя в Мегарах. Їй присвячено LXVIII орфічний гімн.
 
Слово «Hugieia» (ύγιεία: здоров'я) використовувалося в якості привітання у піфагорійців
 
З ім'ям богині пов'язують походження слова «гігієна».
 
На честь богині названо астероїд 10 Гігея. 

Copyright © 2012, Тернопільський медичний центр безпеки дорожнього руху. Всі права застережено.