Для того, щоб лікування від алкоголізму було успішним, потрібна добра воля людини, яка хоче досягнути результату.
Проте деколи це буває зробити дуже важко, визнає лікар-нарколог Юрій Шугалей. Часто хворий ніяк не може погодитися із тим, що він п’є неконтрольовано, що він узалежнений, що хвороба прогресує, і сам він нічого не може із цим вдіяти.
– Головне – переступити цей бар’єр, – продовжує лікар-нарколог. – Хтось може зробити це сам, прийти до лікаря і з його професійною допомогою вийти із ситуації. Іншим для такого рішення потрібна допомога близьких – дружини, рідних і друзів.
Буває, навіть після звертання до лікаря хворий ще не має повного розуміння небезпеки своєї хвороби. Тоді завдання лікаря – допомогти йому зрозуміти це.
– Лише тоді, коли цей бар’єр подолали, починається професійна допомога, – розповідає пан Шугалей. – Методи лікування є різні. Насамперед – психологічні методики. Також – медикаментозне лікування для виведення зі стану запою. А ще – дуже важливо добитися стійкої та тривалої ремісії, аби людина залишалася тверезою якомога довше. Для цього теж є різні, індивідуально підібрані лікарями методики.
Безумовно, як наголошує лікар, ризики зриву після лікування залишаються. Рецидив зазвичай починається із відчуття дратівливості, невпевненості. Людина стає неврівноваженою, у неї – порушений сон, є й інші зміни.
– Сам узалежнений може навіть не помічати цього, – додає нарколог. – Але люди із найближчого оточення зауважують, що його поведінка змінюється. Це може ставатися навіть після періоду тривалої тверезості. З першого погляду, для таких змін поведінки жодної причини немає. Але в такому стані хворому досить дуже незначного поштовху, аби він знову почав пити. Тож дуже важливо помітити перші ознаки й одразу звернутися до лікаря. Завдяки певним препаратам людині вдається втриматися від випивки.
Загальні закономірності у лікуванні алкоголізму вивести важко, додає фахівець. Кожен випадок, як він пересвідчився на практиці, – дуже індивідуальний. При цьому важливою є довіра між лікарем і пацієнтом. Лише тоді хворий прислухатиметься до порад медика. Якщо людина відчує фальш у тоні розмови чи в погляді лікаря, контакту налагодити не вдасться.
Наостанок лікар додає, що періоди ремісій бувають дуже різні. Є хворі, які кидають пити на все життя. Інші можуть не випивати п’ять і більше років. У декого – період набагато коротший. Але лікар наголошує – боятися ремісій та опускати руки не варто.
– Буває, і хворий, і його рідні переживають дуже глибоке розчарування, коли алкоголік через певний час після лікування раптом знову зап’є, – додає він. – Їм видається, що всі зусилля були марними. Але не треба боятися починати все спочатку. Адже тверезість – це повернення до нормального життя.
http://20minut.ua/