Get Adobe Flash player

Головний Лікар

Юрій Семенович Шугалей
Шугалей Юрій Семенович,
кандидат медичних наук, лікар-нарколог вищої категорії

Нагороди

Статус-нагорода "Підприємство регіону-2012"
Сертифікат міжнародного економічного рейтингу "Підприємство регіону-2012"

Подяка

Курці живуть на шість років менше

Курці живуть на шість років менше

Курці живуть на шість років менше

В Україні курять дві третини чоловіків і кожна п’ята жінка. Дарма, що ця звична призводить до виникнення різних недуг. Інколи – навіть смертельних.

– Хоча на пачках сигарет написано, що паління шкідливе для здоров’я, люди вперто продовжують курити, – каже кандидат медичних наук, головний нарколог області Юрій Шугалей. Поведінку дорослих копіюють діти. Тому зараз, як це не прикро, можна побачити цигарку навіть у руках школярів молодших класів.

Від цигарки “звільнило” парі

Тернополянка Ольга почала палити в одинадцятому класі. Спершу школярка бігала на перекур лише під час великої перерви, потім – по кілька разів на день. Збільшувалася і щоденна “доза”.

Мені кортіло спробувати, що воно таке. Адже більшість знайомих і друзів курили,  – розповідає дівчина. – Коли вперше закурила, не змогла зробити навіть двох затяжок. Мене почало нудити. Потім розболілася голова.

Та коли дівчина втягнулася, їй почало подобатися “спілкування” з цигаркою. Вона вважала, що це круто, а головне – подобається хлопцям. Поступово організм звик до нікотину, і паління вже не викликало неприємних відчуттів. Більше того – перетворилося на звичку, навіть на своєрідний ритуал.

На третьому курсі інституту я уже щодня викурювала пачку. У мене з’явилася задишка. Пам’ятаю, як щоразу обіцяла собі й рідним, що наступного тижня обов’язково кину. Адже, як не крути, але я отруювала свій організм, – каже співрозмовниця. – Та минав місяць, другий, а я й далі курила.

Зібрати волю в кулак і прийняти остаточне рішення Ользі допомогло дружнє парі. Якось, за філіжанкою кави, знайома запропонувала їй разом кинути палити.

У перші декілька тижнів було найважче. Мене мучила “нікотинова” ломка, в голові “роїлися” думки про цигарку, – пригадує тернополянка. – Але одного дня це минулося. Я змогла позбутися шкідливої звички і виграла парі.

Відтоді вже минуло три роки. Жодної ностальгії за цигаркою у дівчини немає. Навпаки.

У димі – 30 отруйних речовин

Україна серед країн світу займає 17-те місце за кількістю курців. Утім, більшість любителів цигаркового диму не вважає це проблемою. Кожен думає, що рано чи пізно зможе твердо сказати собі “ні” і позбутися залежності від нікотину. Але чомусь не поспішає це робити.

– Насамперед курці повинні усвідомити, що шкодять не лише власному здоров’ю, а й людям, які поруч із ними, – наголошує Юрій Шугалей. – Тютюновий дим – дуже небезпечний. Він згубно впливає на всі органи та системи. Особливо – на серце й легені.

Курці зазвичай живуть на шість-вісім років менше, ніж їхні ровесники, які ведуть здоровий спосіб життя. Адже одна викурена цигарка завдає організму стільки ж шкоди, як півтора добове перебування посеред загазованої автомагістралі.

– Окрім нікотину, який викликає звикання, до складу сигаретного диму входить близько 30 отруйних речовин. Серед них – аміак, синильна кислота, чадний газ і бензопірен, який викликає онкозахворювання, – пояснює нарколог. – Вони спричинюють різні недуги: серцеві, легеневі, навіть онкологічні. Втім, у глибині душі всі курці сподіваються, що їх це омине.

Постійне вдихання сигаретного диму подразнює слизову оболонку гортані. В результаті розвивається запалення голосових зв’язок. Вони потовщуються, стають грубішими. Змінюється і тембр голосу. Особливо це помітно в молодих жінок.

Наступна може стати фатальною

Курці частіше хворіють на запалення легень, туберкульоз. Причому перебіг цих недуг у них значно важчий.

– Речовини, які містяться в тютюновому димі, настільки токсичні, що спрогнозувати їхній вплив на органи й системи дуже важко, – каже Юрій Шугалей. – Пам’ятаю молодого лікаря-нарколога з району. Коли він приїжджав до нас, то завжди сідав десь збоку, біля дверей, щоб було як вискочити на перекур.

Через деякий час у того чоловіка різко погіршилося самопочуття. В гортані утворилася злоякісна пухлина. Не минуло й року, як його не стало.

– Чому він, розумний чоловік і хороший спеціаліст, так рано пішов з життя, залишивши сиротою маленьку дитину? – запитує наш співрозмовник. – Можна викурити десятки тисяч цигарок і все буде нормально. Де гарантія, що наступна не стане фатальною? Навіщо так ризикувати? Хіба в цьому є сенс? Це можна порівняти з відром, в яке повільно стікає вода з даху. Вона все накрапає, накрапає. І раптом через одну-єдину краплю вода переливається через верх. Так – і з палінням.

Ця згубна пристрасть сповільнює кровообіг, збільшує ймовірність утворення згустків крові – тромбів і пошкодження внутрішніх стінок судин. Це сприяє розвитку атеросклерозу.

– Ні для кого не секрет, що курці виглядають старшими за ровесників, – додає лікар. – Їхня шкіра втрачає пружність, еластичність, набуває хворобливого сіруватого відтінку, передчасно з’являються зморшки.

Головне – збагнути шкоду

У боротьбі з курінням головний нарколог області найчастіше застосовує методику французького лікаря Нож’є. Він діє спеціальними одноразовими голками на біоактивні точки на вушній раковині пацієнта. Це відбиває бажання палити.

Боятися не варто, адже процедура зовсім не болюча. Для досягнення ефекту треба провести п’ять-сім сеансів. Кожен – тривалістю в 30-40 хвилин, – пояснює Юрій Шугалей. – Окрім того, я даю певні рекомендації та поради.

Курці часто думають, що палити модно, що так вони завойовують собі авторитет, розслабляються і заводять нові знайомства. Насправді це – не більше, ніж стереотипи. Відтак куріння непомітно переростає в звичку, позбутися якої стає дуже важко.

– Один з пацієнтів позбувся залежності лише тоді, коли почав запитувати себе: “Чому я зараз хочу закурити?”, – пригадує лікар. – Він робив так щоразу, коли рука за звичкою тягнулася по цигарку.

До кінця тижня цей тернополянин уже не викурив навіть пачки. Хоча раніше це була його денна “норма”. А згодом кинув палити взагалі.

Окрім роботи над собою, побороти “нікотинову ломку” затятим курцям часто допомагають різні засоби. Наприклад, спеціальні таблетки, жуйки з нікотином.

– Але позитив від них буде лише тоді, коли людина збагне шкоду своєї звички і прийме рішення. Це – головне, – підсумовує Юрій Шугалей.

Найчастіше кидають палити через проблеми зі здоров’ям

Для того, щоб раз і назавжди кинути палити, потрібна чітка мотивація, пояснює Юрій Шугалей.

Так, 23-річний тернополянин Андрій почав курити в 14 років. Паління “за компанію” його не цікавило. Хлопцеві просто подобався запах диму, точніше аромат однієї марки цигарок. Спочатку Андрій викурював по декілька цигарок на день.

– Із 18-ти мені вистачало однієї пачки на три дні, – веде далі співрозмовник. – Усе змінилося, коли я влаштувався на роботу охоронцем. За день тоді вже викурював цілу пачку.

Близько півроку тому тернополяни вирішив позбутися згубної звички. Про це його попросила кохана.

– Я вирішив зробити дівчині приємне, – зізнається Андрій. – І дійсно, у перші дні це начебто вдавалося. Та потім я зірвався і почав курити потайки від неї.

Наприкінці літа молоді люди поїхали на відпочинок. Там сховатися вже було ніде. Андрій мучився, але переміг себе і не викурив жодної цигарки. Після цього минуло кілька тижнів.

– Спершу, коли я відпочивав з друзями і бачив, що хтось із компанії курить, брав у нього сигарету і робив одну затяжку, – пригадує хлопець. – Але це тривало максимум два тижні. Потім бажання затягнутися зникло, рука більша не тягнулася до цигарки.

До речі, Андрій для полегшення стану пробував і таблетки, і жувальні гумки з нікотином. Але жодного ефекту не відчув.

– Головне – переконати себе й усвідомити, наскільки це шкідливо для здоров’я і потерпіти якийсь час, – пояснює тернополянин. – Тепер, коли серджуся чи нервую, як і колись, виникає бажання покурити. Але воно швидко минає.

Найчастіше позбутися залежності від нікотину спонукають скарги на здоров’я, додає Юрій Шугалей. Наприклад, у людини виявляють ураження судин, проблеми з серцем або хронічний кашель і бронхіти.

Один з моїх пацієнтів – курець із 20-річним стажем – вирішив кинути палити за порадою кардіолога, – пригадує чоловік. – У нього вже був передінфарктний стан. Хіба може бути більша мотивація?

Інший пацієнт пана Шугалея, 45-річний чоловік, почав палити у вісім років. У зрілому віці він щодня викурював по чотири пачки цигарок. Коли виникла проблеми з легенями, фтизіатр порадив якнайшвидше позбутися згубної звички. Хворий звернувся в обласний наркодиспансер.

Я одразу його попередив: “Ви не повинні викурити жодної сигарети. І хоча бажання буде дуже сильним, нізащо не піддавайтеся”, – пригадує лікар. – Чоловік усвідомив всю серйозність проблеми і зміг позбутися цієї згубної звички.

Якщо людина звернулася до лікаря по допомогу, певна мотивація у неї вже є, пояснює наш співрозмовник. Завдання медиків – розвинути її і збільшити у декілька разів.

Юрій ШУГАЛЕЙ ( 59 р.), к. м. н., головний нарколог області:

– Чомусь популярною є хибна думка, начебто цигарка допомагає в спілкуванні. Вийшли на перекур, поговорили, щось згадали. Невже це неможливо зробити просто так?

 

http://20minut.ua

 

Відео про шкідливість куріння Ви можете переглянути у нашому розділі ВІДЕО…

Серія АE №638451 видана МОЗ України 12.03.2015 р.

Ліцензія

Акредитаційний сертифікат серія МЗ №010036
Акредитаційни сертифікат

Акредитаційний сертифікат

Директор центру

Шугалей Інна Юріївна
Шугалей Інна Юріївна

Нагороди

Сертифікат "Керівник року-2012"
Орден "Хрест Пошани України"
Гігіе́я (грец. Υγιεία) — богиня здоров'я, дочка Асклепія й Епіони (варіант: дружина Асклепія, від якого народила кількох дітей).
 
За часів Піндара Гігіею шанували поряд з Асклепієм (5 — 4 ст. до н. е.).
 
У грецькому мистецтві її зображували, як правило, разом з Асклепієм у вигляді молодої, вродливої, з квітучим здоров'ям дівчини, що тримає в руках чашу, з якої годує змію (емблема медицини).
 
Культ Гігієї існував в Оропі, статуя в Мегарах. Їй присвячено LXVIII орфічний гімн.
 
Слово «Hugieia» (ύγιεία: здоров'я) використовувалося в якості привітання у піфагорійців
 
З ім'ям богині пов'язують походження слова «гігієна».
 
На честь богині названо астероїд 10 Гігея. 

Copyright © 2012, Тернопільський медичний центр безпеки дорожнього руху. Всі права застережено.