В Україні протягом останніх 15 років виникли серйозні проблеми, викликані протизаконним вживанням наркотичних речовин. Лише в наркологічній службі обліковано понад 90 тисяч споживачів ін’єкційних наркотиків (СІН), реальне ж їх число, за підрахунками вчених, в 7-8 разів більше і може сягати в межах 560 тисяч.
Вживання наркотиків вже давно перетворилося з винятково медичної на велику соціальну проблему, у першу чергу, через криміналізацію наркоспоживачів, а також через ризик інфікування ВІЛ та іншими інфекціями, що передаються через кров (гепатити В і С). Особливу тривогу в суспільстві викликає той факт, що споживання наркотиків сприяє поширенню ВІЛ-інфекції серед СІН. Ризик зараження при цьому залишається дуже високим, тобто з часом дедалі більша кількість СІН стають ВІЛ-інфікованими (серопозитивними). В деяких регіонах України понад 60% СІН є ВІЛ-позитивними.
Хоча віднедавна в Україні все частіше з’являються кокаїн і синтетичні стимулятори, надто популярні на Заході й у США, понад надто популярні на Заході й у США, понад 90% зареєстрованих наркозалежних в Україні страждають саме від опіоїдної залежності (дані МОЗ України). Найпоширенішим нелегальним опіатом в Україні є ацетильований екстракт макової соломки, що виготовляється кустарним способом і вживається шляхом внутрішньовенного або внутрішньом’язового введення. Вітчизняний і світовий досвід лікування опіоїдної залежності свідчить, що не більше ніж чверть від загального числа хворих, пройшовши лікування, утримуються від уживання наркотиків протягом тривалого часу (1 рік і більше). Інші або взагалі ухиляються від лікування, або невдовзі після нього повертаються до зловживання наркотиками, що обумовлює високий рівень кримінальної активності в цій соціальній групі і подальше поширення ВІЛ-інфекції та гепатитів.
ВООЗ визначила 5 базових принципів профілактики ВІЛ-інфекції для тих, хто вживає наркотики. Це інформування та первинна профілактика; доступність медичної та соціальної допомоги; проведення аутріч-роботи серед наркоспоживачів; можливість отримувати стерильне обладнання для ін’єкцій; а також замісна підтримувальна терапія для наркозалежних, що вживають опіоїди.
Тривалі дослідження, проведені в США, Західній Європі та Австралії, підтвердили, що замісна терапія є найефективнішим методом у комплексі лікування та реабілітації хворих на опіоїдну залежність. ВООЗ наполягає, що особливо важливо використовувати цей вид лікування саме в тих країнах, де головним шляхом розповсюдження ВІЛ-інфекції є ін’єкції, а головна уражена група – СІН.
Яка ж ситуація склалась по даній проблемі, в нашій області. Станом на 01.11.2010 року на обліку в лікарів- наркологів згідно статистичної звітності перебуває більше 500 хворих наркоманією. Найбільше їх зареєстровано в м.Тернополі, Тернопільському, Чортківському, Заліщицькому, Збаразькому, Бережанському та Теребовлянському районах.
В нашій області замісна підтримуюча терапія впроваджена спочатку в обласному комунальному наркологічному диспансері – з кінця березня 2008 року, в подальшому – в обласному комунальному протитуберкульозному диспансері з квітня 2009 року .
В обласному комунальному наркологічному диспансері працює мультидисциплінарна група по прийому та супроводу учасників ЗПТ. В її склад входять три лікарі-наркологи вищої категорії, лікар по профілактиці та боротьбі з наркоманією, медична сестра, соціальний працівник та психолог. Під час видачі замісних препаратів проводяться бесіди з пацієнтами, психологічні тренінги, видача засобів індивідуального захисту (шприци, презервативи, стерильні серветки та ін.) тощо.
Протягом 2010 року заплановане впровадження ЗПТ в обласному комунальному центрі профілактики та боротьби зі СНІДом, а також в деяких проблемних з точки зору наркоманії районах області (Чортківський, Заліщицький, Тернопільський, Бережанський). Метою масштабного впровадження ЗПТ на території області є виконання рекомендацій ВООЗ, згідно з якими оптимальним варіантом вважається, коли програмою ЗПТ охоплено близько 50% усіх наркозалежних.
В обласному комунальному наркологічному диспансері з часу започаткування ЗПТ і до теперішнього часу кількість охоплених хворих зросла з 39 чол. до 71 чол. За цей час із цієї кількості проліковано хворих із супутньою ВІЛ-інфекцією – 28 чол., з туберкульозом легень – 24 чол. Із 71 хворого наркоманією, які проходять лікування в даний час, 25 чол. беруть участь по програмі з використанням препарату “Еднок” і 46 чол. – на метадоновій програмі. Серед 71 хворого – 22 чол. з ВІЛ інфекцією.
Із числа диспансерної групи по наркоманії в амбулаторних і стаціонарних умовах в обласному комунальному наркологічному диспансері обстежено на СНІД протягом 2010 року – 147 чол. Виявлено в 2010 році 12 ВІЛ-інфікованих (8 % від загальної кількості обстежень).
В квітні 2009 року підготовлено спільний наказ головного управління охорони здоров’я облдержадміністрації та обласного виробничо-торгового аптечного об’єднання від 21.04.2009 року № 189/16-В ” Про забезпечення безперервності замісної підтримуючої терапії (ЗПТ) для споживачів ін’єкційних наркотиків під час стаціонарного лікування в ЛПЗ області”.
Замісна терапія є формою медичної допомоги, що базується на застосуванні подібної чи ідентичної речовини при лікуванні опіоїдної залежності. Ця речовина (агоніст) має властивості, подібні до опіоїдів. Найчастіше при замісній терапії використовують препарати метадон та бупренорфін.
Головними перевагами замісної терапії у контексті профілактики ВІЛ/СНІДу є контрольоване вживання замісних препаратів переважно в умовах медичного закладу: по-перше, перехід від неочищених, заборонених наркотиків до очищених фармацевтичних препаратів, по друге, зміна шляху вживання наркотика з ін’єкційного на менш шкідливий – через рот всередину чи під язик, по третє, підтримка контакту з медичними та соціальними службами.
В обласному наркологічному диспансері проводиться лікуванння хворих на наркоманію як в стаціонарних, так і в амбулаторних умовах, можливо лікування й анонімне. Також в наркологічному диспансері проводиться анонімне обстеження на ВІЛ/СНІД та повний комплекс всіх необхідних лабораторних обстежень.
Медпрацівниками диспансеру за 2010 рік проведена належна санітарно-освітня робота з метою профілактики наркоманії та СНІДу: виступи по телебаченню, публікації в пресі, виступи по радіо, тренінги, лекції, круглі столи, батьківські конференції. Цей комплекс лікувально-профілактичних заходів сприяє зниженню ВІЛ-інфікованості серед населення області.